
Często pytacie mnie o różne sprawy związane z gliną samoutwardzalną: o technikę, typ farby, o to czy da się coś zrobić. Bywam również „glinowym” pogotowiem kiedy coś pęka lub trzeba ratować dzieło 🙂 Ale najczęściej pytacie mnie o to jak stworzyć miseczkę z gliny. Zabieram się zatem za ten wpis żebyście mieli wszystko razem ze zdjęciami w jednym miejscu 🙂
Dlaczego akurat miseczka?
Stworzenie miseczki jest bardzo proste i nawet nie mając wprawy w glinie to powinno się udać. Zawsze polecam takie dzieło właśnie na początek 🙂 Zwłaszcza, że można ich użyć do trzymania biżuterii (a której z Was nigdy nie zginął kolczyk zdjęty wieczorem gdzieś koło łożka 😉 ?) albo można w niej trzymać klucze w przedpokoju. To też świetny pomysł na własnoręcznie wykonany prezent!

Przygotowujemy więc miejsce pracy i narzędzia (wodę, wałek, pędzelek, miseczkę, skalpel bądź nożyk do tapet). Rozwałkowujemy glinę.

Teraz musicie podjąć decyzję czy powierzchnia miseczki ma być gładka (jak u mnie) czy chcecie w niej odcisnąć jakieś kształty. Wzory należy wykonać teraz, przed wycięciem. O tym jak można zdobić glinę i jak łatwo wykonać bardzo efektowne zdobienia opisałam w swoim e-booku „Jak tworzyć z gliny samoutwardzalnej”.

W zależności od użytego kształtu miseczki i jej wielkości uzyskamy różne efekty. Ja pokażę Wam trzy różne wielkości. Nie ma znaczenia czy jako szablonu użyjemy miseczki porcelanowej, czy plastikowej. Na rozwałkowanej glinie kładziemy miseczkę i wycinamy jej kształt.

Po nadaniu jej pożądanego kształtu glinę należy wyjąć i pozwolić wyschnąć oddzielnie. Jeśli Wasza glina jest zbyt mokra i ciężko Wam to zrobić od razu bez narażania na zepsucie, możecie odczekać godzinę lub dwie, aż nabierze innej konsystencji i stanie się to wtedy łatwiejsze. Jeśli poczekalibyśmy aż glina wyschnie całkowicie na skutek odparowywania wody glina mogłaby tak mocno przylgnąć do naczynia, że nie dałoby się jej wyjąć.

Nie przejmujcie się spękaniami i nierównościami – większość da się naprawić 🙂 (to również znajdziecie w moim e-booku 🙂 )
Zostawiamy stworzone dzieła do wyschnięcia. W zależności od grubości i wielkości może to trwać od kilku do kilkunastu godzin. Nie pomagamy jej wyschnąć np.: suszarką bo powstaną spękania.

Malowanie gliny
Przystępujemy do zdobienia. Tutaj możemy działać tak naprawdę dowolnie, korzystając z wielu rodzajów farb i technik (np.: decoupage). Ja zdecydowałam się na :
- akwarele
- pływający lakier do paznokci
- zdobienie metodą transferu i farb (jak przenieść wydruk na glinę opisałam w poście Jak wykonać gęś z gliny samoutwardzalnej przy pomocy wydruku)


Następną miskę postanowiłam ozdobić przy użyciu lakierów do paznokci. Wystarczy naczynie z ciepłą wodą, lakiery do paznokci i wykałaczka.
Trzecia miseczka jest zdobiona kwiatami przy użyciu metody transferowania wydruku (możesz tworzyć cuda nawet kompletnie nie potrafiąc rysować 🙂 )

Wykonaną pracę warto zabezpieczyć lakierem (ja używam lakieru Mod Podge, który świetnie nadaje się zarówno do wewnątrz jak i na zewnątrz). Pamiętajcie, że naczynia wykonane z gliny nie powinny mieć kontaktu z żywnością.
Miłej pracy! 🙂 Będzie mi miło jeśli pochwalicie się swoimi glinianymi miseczkami! 🙂
Lista użytych produktów
- Biała glina samoutwardzalna od Astra Polska
- Lakier wodny Mod Podge do wewnątrz i na zewnątrz
- Dowolne lakiery do paznokci
- Akwarele
Dowiedz się więcej o pracy z gliną samoutwardzalną
Jeśli chiałabyś dowiedzieć się więcej o tworzeniu z gliny samoutwardzalnej to specjalnie dla Ciebie stworzyłam e-book 📗, który podsumowuje moje pięcioletnie doświadczenie w pracy z tym materiałem 😊 Opisuję w nim dużo dokładniej wszystkie etapy tworzenia z gliny, zdradzam swoje sekrety i opisuję jak uniknąć wielu błędów. Dowiesz się w nim również jakimi farbami najlepiej się ją maluje, czym ją zabezpieczyć i jak poradzić sobie ze spękaniami. Gorąco polecam 🔥