Opublikowano

Jak wykonać gęś z gliny samoutwardzalnej przy pomocy wydruku.

O tym, że glina ma wiele zastosowań i możliwości pisałam już nie raz. Tym razem postanowiłam ją wykorzystać, aby stworzyć nowy, wiosenny obrazek do przedpokoju. Zastosuję metodę transferu i pokażę Wam jak łatwo można ozdrobić gliniane przedmioty używając komputerowego wydruku.

Metoda transferu polega na przeniesieniu barwnika wydruku na inny obiekt. Technika ta jest często używana w metodzie zdobienia Decoupage. Można taki wydruk nanosić na wiele różnych powierzchni takich jak drewno czy metal. Zwykle nanosimy wzór na suchą powierzchnię i tak można również zrobić w przypadku gliny. Ja jednak tym razem naniosę wzór na mokrą glinę z kilku powodów, ale przede wszystkim dlatego, że łatwiej będę mogła potem wyciąć z gliny kształt gęsi.

Do wykonania takiego obrazka wykorzystałam:

  • podobrazie bawełniane
  • opakowanie gliny samoutwardzalnej
  • farby i pędzle
  • nożyczki
  • klej uniwersalny
  • miseczka z wodą i szmatka
  • wydruk grafiki gęsi

Prace rozpoczynamy od przygotowania bawełnianego podobrazia (moje zostało już wcześniej zagruntowane). Do zrobienia tła dla mojego obrazka użyłam farb akwarelowych i akrylowych. Czekamy aż wyschnie.

Przygotowujemy wydruk z grafiką do pracy: wycinamy go (nie musi być bardzo dokładnie) i obrysowujemy kontury długopisem. Najlepiej sprawdzą się w tym celu długopisy żelowe ze wględu na mocny barwnik. Grafikę możecie wybrać oczywiście dowolną, ale warto jest zwrócić uwagę na to, by łatwo potem można było wyciąć jej kształt. Należy również pamiętać, że transfer na glinie uzyskamy w lustrzanym odbiciu.

Przystępujemy do pracy z gliną samoutwardzalną. Rozwałkowujemy ją na odpowiednią wielkość i przymierzamy nasz wzór, aby sprawdzić czy z każdej strony będziemy mieć odrobinę zapasu. Przygotowujemy miseczkę z wodą i szmatkę.

Odwracamy wycięty szablon gęsi wzorem do gliny i przyciskamy go w miejscu. Możemy w tym celu użyć wałka, który pomoże nam wprasować wzrór równomiernie.

Zaczynamy transfer wzoru na glinę za pomocą mokrej szmatki. Namaczając szmatkę w wodzie dociskamy wzór do gliny, aż kontury wykonane za pomocą długopisu będą dobrze widoczne.

Kiedy namoczymy już cały wzór, powinien on być dobrze widoczny ze wszystkimi szczególami.

Teraz wystarczy delikatnie zdjąć papier zaczynając od krawędzi wzoru.

Powstaje gotowy obrazek na glinie. Przypominam, że będzie w lustrzanym odbiciu.

Następnie pozostaje nam wycięcie wzoru. Czekamy aż wyschnie i malujemy. Po wszystkie szczegóły pracy z gliną, tego jakich narzędzi użyć, czym malować, jak ją wygładzać i suszyć aby uniknąć błędów zapraszam tu do ebooka o glinie.

Pomalowaną i polakierowaną gęś naklejamy klejem uniersalnym(np takim) na wcześniej przygotowane podobrazie. Ja domalowałam również napis farbą akrylową. Gotowe 🙂 Jeśli skorzystasz z tej metody będzie mi miło, jeśli podzielisz się ze mną jej efektami. Miłej pracy!